Home
Nagłówek
Scroll
   Jesteś tu: ZSR CKP ›› Szkoła » Internat

Internat

O internacie

Internat funkcjonował przy szkole w całym okresie powojennym i podobnie jak szkoła, zmienił swą siedzibę, wyposażenie i warunki do pracy i wypoczynku. Początkowo mieścił się w małym budynku, pomieszczenia internatu były nietypowe i nie przystosowane do warunków mieszkalnych. Sale sypialne były duże, kilkunastoosobowe, a łóżka piętrowe. Takie warunki trwały do 1962 roku - kiedy oddano do użytku nowo wybudowany internat na 152 osoby.
W budynku internatu znalazły się m. in. stołówka, kuchnia z zapleczem, pralnia i suszarnia, świetlica i czytelnia, gabinet pielęgniarki, siłownia, radiowęzeł i pomieszczenia administracyjne. Na każdym piętrze 2-piętrowego budynku, w 19 pokojach zamieszkiwało 76 wychowanków.
Wyposażenie pomieszczeń sypialnych jest typowe: tapczaniki, szafki nocne, szafy na odzież oraz półki na książki. Internat jako integralna część szkoły koncentruje się na " Organizowaniu wychowankom życia codziennego, w którym każdy wychowanek znajduje swój własny rytm i ciepło prawdziwego opiekuna".
Takie spojrzenie na problem opieki młodzieży zmusza wychowawców do skoncentrowania uwagi na realizacji funkcji rzeczywistych, które wynikają z trzech zakresów działania:
- usługowej roli wobec szkoły, co wyraża się w pogłębieniu i wspomaganiu jej funkcji dydaktyczno wychowawczych,
~ usługowej roli wobec wychowanka, co wyraża się w zastępowaniu domu rodzinnego w okresie pobytu wychowanka w szkole,
- usługowej roli wobec społeczeństwa, co wyraża się w kształtowaniu postawy etyczno-moralnej wychowanka i rozbudzeniu jego osobistych i zawodowych aspiracji.
Rada wychowawcza internatu wspólnie z Radą Młodzieżową Internatu przyjęły do realizacji także założenia programowe, które pozwalają na wprowadzenie i realizowanie różnorodnych form pracy wychowawczej i samorządowej.
Z ciekawych imprez internatowych należy wymienić te, do których aktywnie włącza się jego samorząd - uczniowie działający w sekcjach: kulturalno-oświatowej, sanitarnej, stołówkowej. Są to różnego rodzaju imprezy, konkursy, uroczystości, wieczorne spotkania z ciekawymi ludźmi na tematy nurtujące młodzież.
Stwierdziliśmy, że forma konkursów przy pełnym zaangażowaniu wychowawców i młodzieży daje dobre efekty i postanowiliśmy włączyć je na stałe do planów naszej pracy.
Co roku organizowane są na terenie internatu dwa konkursy:
- O najlepszą grupę wychowawczą
- Konkurs czystości.
Poza tym dopracowano się tradycyjnych corocznych uroczystości, takich jak:
- pasowanie I - klasistów na mieszkańca internatu
- wspólnej Wigilii
- Andrzejki
- Mikołajki
- Spotkanie gwiazdkowo - noworoczne.
Ponadto młodzież organizuje w zależności od chęci i potrzeb dyskoteki i zabawy karnawałowe
W grupach wychowawczych uroczyście obchodzone są osiemnaste urodziny, imieniny, spotkania towarzyskie, zajęcia adaptacyjne.
Dużym zainteresowaniem cieszą się organizowane od kilkunastu lat kursy przygotowujące młodzież do życia w rodzinie. Są to kursy: kroju i szycia, robótek ręcznych, kosmetyczny, racjonalnego i zdrowego odżywiania. Prowadzenie tych form zajęć jest zasługą dobrej współpracy z Ośrodkiem Praktyczna Pani w Białymstoku.
Wychowankowie wraz z opiekunami podejmują szereg inicjatyw humanitarnych, m. in.:
- udział w zbiórkach pieniężnych na Społeczny Fundusz Pomocy,
- oddawanie i promowanie krwiodawstwa
Internat jest miejscem licznych prestiżowych imprez szkolnych, wojewódzkich, o zasięgu krajowym. Nasz internat istnieje od 1955 r. Może w nim zamieszkać 150 wychowanków . Dysponujemy 4 osobowymi pokojami mieszkalnymi oraz pomieszczeniami umożliwiającymi spokojną naukę , odpoczynek i relaks . Na koszty pobytu w internacie składa się opłata stała w wys. 50 zł. miesięcznie oraz opłata za całodzienne wyżywienie w wys. 7,50 zł.
Mieszkańcy internatu mają do dyspozycji siłownię , salę do gry w tenisa i piłkarzyki, świetlicę, czytelnię, salkę komputerową z dostępem do internetu, pralnię wyposażoną w pralkę automatyczną , mogą też korzystać z lodówki i kuchenki mikrofalowej. Każdego roku wspólnie z młodzieżą organizujemy imprezy okolicznościowe, które ze względu na swoją popularność stały się już tradycją internatu : otrzęsiny pierwszoklasistów , wieczór Andrzejkowy , wigilia , bal karnawałowy, konkurs karaoke, pożegnanie maturzystów, ogniska w plenerze. W naszym internacie działa także złożony z przedstawicieli mieszkańców samorząd. Bierze on czynny udział w życiu internatu , podejmuje działania mające na celu jego poprawę . Zajmuje się organizacją konkursów : czystości , na najładniej udekorowaną salę , konkurs ozdób choinkowych. Nasi wychowankowie zajmują czołowe miejsca w międzyinternatowych konkursach i zawodach sportowych : na najpiękniejszą szopkę Bożonarodzeniową i stroik Wielkanocny , Muzyczne Korytarze , turniej piłki siatkowej , piłki nożnej , tenisa stołowego. Młodzież bierze też udział w akcjach charytatywnych , samodzielnie wykonuje i sprzedaje kartki świąteczne i stroiki . Dochód przeznaczany jest na paczki dla biednych dzieci i ludzi bezdomnych. Wszyscy dokładamy starań aby w naszym internacie panowała miła i przyjacielska atmosfera , tak by choć od czasu do czasu poczuć się " jak w domu " i chyba często nam to wychodzi ...

Kadra internatu

Kierownik:
Zajkowska Ewa

Wychowawcy:
Bratumił Grzegorz
Kisiel Anna
Krzyżyńska Monika
Mróz-Karecka Justyna
Żylińska Anna

Menu prawe

Dziś jest:

Imieniny obchodzą:Menu prawe dolne
   
   

   Szkołę wspierają:
Optima Polska
Omega Clean
Eko Export
SaMASZ
Gabinet Kosmetyczny Iwona Dowgiert
Kaja Sport

  
Młodzieżowa Akademia Siatkówki
Młodzieżowa Akademia Siatkówki
   
Stopka Copyright © 2000-2020 Zespół Szkół Rolniczych w Białymstoku